Jdi na obsah Jdi na menu
 


Z Vůdcova deníku XX - Nebojte se orchidejí... ale bojte se...

26. 10. 2013

                                              Z Vůdcova deníku XX - Nebojte se orchidejí

Mé milé dámy,

tentokrát bude moje psaní úplně z jiného oboru, žádný adrenalin, ale jen krása.  Podnětem mi byl občasný rozhovor s vámi, že vám něco nekvete….  A protože se na webu chlubím svými kvetoucími exempláři, tak jsem si řekl, že napíši něco ze svých zkušeností, aby i vy jste měly ten krásný pocit z množství nádherných květů.  Pan Karel Čapek ve svém Zahrádkářově roku kdysi napsal, že on i bratr Josef si založili skalku, on to pečlivě sází podle návodů, zajišťoval každé rostlince vše, co potřebuje - hnojení, složení půdy - a brácha Josef to píchnul, jak ho napadlo, neřešil zahrádkářské návody - a jemu se vše dařilo, rostlo, kvetlo -  Karlovy úspěchy nebyly již tak dokonalé. Takže, mé dámy, buďte josefovskými zahradníky, nebojte se, že to nepůjde. Současné hybridy jsou šlechtěny pro paneláky, nekvalitní péči - opravdu vydrží toho dost.  Ale v jedné povídce z „kapsy“ - už nevím, jestli z levé nebo pravé , psal o zloději kaktusů…. „když ono to tak krásně píchá“…. naše kytičky potřebují sice  péči, ale možná i lásku (no, doufám, že si teď nevzpomenete na syfilitické plukovníky ve třetím stadiu  z Haškových povídek, kteří objímali láskyplně stromy) - své rostlinky chvalte, jak krásně kvetou, že nasadily nový květní stvol - pozitivní emoce kytičky možná vnímají, já si s nimi tedy povídám a chválím je a ony se mi odměňují …….  

Dnešní hybridy jsou už vyšlechtěny i pro bytové podmínky, phaleňáky dokáže pěstovat každá babka za oknem jako dříve muškáty či jiné kytky. Mám své rostliny na parapetech u západních i východních oknech (něco dokonce i v práci, tam ale nevím směr). Ve dvou pokojích pravidelně větrám, v jednom je okno pootevřené jen v létě. Rostliny pravidelně jednou týdně zalévám - tím způsobem, že je namočím (klidně i přes noc) do nádoby s vodou - cca dvoulitrový objem, střídám s hnojivem (pro orchideje)a bez hnojiva. dávkuji vždy jednou zátku (víčko) na necelé dva litry vody. Používám zásadně kohoutkovou vodu po natočení. Potřebu zalití poznám po potěžkání rostliny v květináči -lehká je vyschlá, těžká zalitá - to poznáte jen praxí - je-li malý květináč a horko, vyschlý substrát namočím v létě i častěji. Ale desetidenní moji nepřítomnost v létě kytky přežijí  i když kvetou, to vycucají vodu samozřejmě dříve. Jako substrát používám kůru, čím hrubší kousky, tím lépe, kořeny potřebují dýchat. Ven rostliny nedávám, slunce v létě někdy citlivější druhy popálí (bílé uschlé skvrny na listech), ale to kytkám uškodí jen z hlediska estetiky, jinak kvetou a rostou spokojeně dál. stínění nijak nevadí, jsou to rostliny polostínu z korun stromů - nějaké deformace z nedostatku světla jsem nikdy neviděl (výjimka z květinářství, pokud je temné, tak rostlinka vytahuje - to si nikdy nekupujte). Jak jsem již psal, kupuji vyřazenky, tak je to někdy trochu otázka, co kytičky chtějí. Ale moderní hybridy jsou opravdu pokojové kytičky (i do paneláku) - na rozdíl od botanických druhů. Rosení nepoužívám, jen jako postřik proti škůdcům.

Tak a podle rodů (své rostliny si určete podle mých fotografií):

Phalenopsis - já mu říkám "muškát", nejčastější orchidka, daří se opravdu všude, chce to jen hnojit a pak kvete a roste fantasticky. Pokud ho přesazujete (a k bujnosti růstu skoro každý rok), nikdy nestříhejte vzdušné kořeny, naopak nechte je mimo substrát, prospívá mu to. Nikdy nestříhejte po odkvětu květní stvol, pokud neuschne - za čas z něj vyrazí další "vedlejší" a kvete se spokojeně dál.  To platí ale jen pro Phalenopsis, jiné rody je nutno odstřihnout, aby nevysilovali mateřskou rostlinu. Pokus vyrazí další "mládě“ na dlouhém stonku, odstřihněte od mateřské rostliny až pokud má kořínky dlouhé minimálně 5 cm, nechte zaschnout ránu a pak můžete dát do skleničky s vodou nebo i rovnou zasadit. 

Jediný problém u tohoto rodu je mocný růst - za čas vám rostliny tak zmohutní, že ztratí rovnováhu - těžiště má mimo květináč (jednou mi takhle spadla a dopadlo to katastrofálně) - obzvlášť  když kvete a stvol má řadu květů. Řeším to pomocí kamenů jako protiváhu nebo vložením do keramického květináče, který rostlinu vyváží - případně na dno dám i nějaké oblázky, abych snížil těžiště.

Odontogllosum - drobnokvěté orchideje - v prodeji převážně žluté, krásné rostlinky, nic zvláštního nepotřebují, vše jako ostatní rody. Po odkvětu stvol odstřihnout - kvítka usychají a opadávají.

Dendrobium phalenopsis - další „muškát“, kvete pořád - mocnost kvetení se střídá, poprvé mi vykvetlo šíleným množství stvolů, v dalším roce přes léto kvetlo slaběji, ale nasadilo řadu nových odnoží, až se mi už nevešly do květináče, tak jsem je uřízl - dal zaschnout a dal do skleničky s vodou - kořínky pěkně rostly. A teď na podzim kytka zešílela - všechny stvoly nasadily znovu na květ včetně těch odříznutých. A nasadily i jiné barevné mutace, tak jsem zvědavý, co vykvete.

Problém - když si koupíte odkvetlou rostlinku, vybírejte si co nejmohutnější a s rašícími novými lodyhami. Uvidíte, že nejstarší lodyhy jsou odříznuty. Nic neřešte, mně na jaře nasadila mateřská rostlina u bělokvěté mutace pět nových lodyh a staré dost vyschly, opadaly listy - tak jsem se rozhodl je odříznout, aby „síla“ šla do nových a nevypadalo to tak škaredě - a do týdne mi celá rostlina uhynula, všechny mladé rašící lodyhy  uvadly a uschly. Takže bych doporučil neřezat  Pokud se rostlina rozroste, tak je možné odříznout vyzrálou či i mladou lodyhu na stonku, zajizví se, ale berte vždy rostliny s dlouhými kořeny a postupně, neřežte to  ve velkém. Rostlina kvete opakovaně i ze starých lodyh, takže se vám ozdobí květy i na těch přestárlých.

Dendrobium  nobile -na rozdíl od D.phalenopsis kvete z každého úžlabí listu jen jedenkrát, ale svazkem květů - a pozor, kvete dle mých zkušeností  i postupně, nevyraší vše najednou - i když teď na podzim mi dendrobko, co kvetlo na jaře postupně, najednou vyrašilo ze starých, ale i nových lodyh, a je tam květních pupenů parádně, těším se , že to bude vypadat jako u těch prodávaných v květinářství. V popisu pěstování se píše, že potřebuje venčení a střídání nočních a denních teplot. Tak jsem je dal k Honzovi na parapet, on pořád větrá i teď na podzim. A možná jim to prospělo, protože v září začaly nasazovat květní pupeny. Pokusně jsem dal i jedno do nevětrané místnosti - teplejší, stabilní teplota - a k mému překvapení nasadilo i toto. Tak nevím, co si vybrat, ale myslím, že to větrání prospělo. Pokud budete kupovat rostlinku, opět si vyberte ty mohutné, s rašícími novými lodyhami. Existují drobounké „japonské“ mutace, je to nádhera, prostě kvete celá kytka jako pugét, také jsem neodolal a koupil kvetoucí originál. Po roce mi nasadilo mnoho mláďat (ale i přes dlouhé kořínky se mi je nepodařilo zakořenit. Na podzim opadaly všechny listy. Letos na jaře opět hodně nových lodyžních pupenů, ale hrozně maličké rostlinky, obalil jsem vše mechem pro zvýšení vlhkosti - vzhledem k množství vzdušných kořínků - a celá rostliny „spokojeně“ uhynula. Vzhledem k drobnosti rostlin tak bude možná potřebovat něco jiného, skleník, vyšší vlhkost, teplotu. Nevím, možná ještě někdy v budoucnu zkusím.

Cymbidium -  tohle je královna mezi orchidejemi (společně s Catlejemi - ale ty potřebují teplo), jejich květy se prodávají kolem dvou - tří set s nějakou „zeleninou“ a velké kvetoucí rostliny jsem viděl za sedm stovek. Proto jsem neodolala, když je prodávali po odkvětu v Baumaxu po dvou stovkách a dva kousky jsem si na jaře koupil. Mocně nasadily nové hlízy a tak už jsem je musel přesadit.  Jsem zvědavý, zda-li mi teď o vánocích nasadí. To bych považoval za vrchol svého pěstitelského štěstí. Moje bývala přítelkyně měla nádhernou rostlinu a ta ji vždy o vánocích nasadila a já jen tiše obdivoval. Přes léto ji „venčila“ a pak na podzim dala zazimovat na sucho do sklepa (s oknem samozřejmě). A rostlina jí nasadila květní stvoly. Tak tyhle podmínky jsem zajistit nemohl, ale uvidíme, co se vydaří v paneláku.

Cambria - tak tyhle více druhové hybridy jsou sázkou do loterie. Nevíte, co byly původní mateřské druhy a tak je otázkou, zda potřebují teplo, chlad, vlhko…. takže musíte pokusničit a výsledek je otázkou.  Moje negativní zkušenost je s nádherným  červeně kvetoucím hybridem (foto z 1.12.2012) - koupil jsem ji na jaře v „zeleném“  stavu, nové hlízy krásně rostly, na podzim nádherně nasadila a vykvetla a letos na jaře začala schnout, i když nasadila nové hlízy, vše odešlo.  Tedy spíš bych řekl, že uhnilo, co jí chybělo, nevím. Prostě smůla. A to už byla moje druhá rostlina od tohoto hybridu, kdysi jsem si koupil  kvetoucí  (té červené jsem neodolal) a skončila stejně. Ale jiné hybridy se daří, kvetou už každý rok. Takže taková sázka - ale je to fantastická loterie, pořád v květinářství  obdivuji některé kvetoucí rostliny, které vidím. No, ale peněz je málo a hlavně prostoru - i když možná, že teď vybuduji květinové stojany a sundám záclony kvůli světlu, takže budu moc rozšířit sbírku.

Pokud máte nějaký dotaz či problém, pište, budu-li  vědět, odpovím. A držím palce, ať vám krásně kvetou.

Ale bojte se vlnatek. Před dvěmaroky jsem si nevědomky s jednou rostlinou z Baumaxu přinesl domů i vlnatky, které postupně napadaly další a další rostliny. Chemicky jsem je hubil, nezabral ale ani Mospilan 20HP, postupně mi zahubily celou moji sbírku ve všech místnostech, takže fotografie krásných květů jsou jen vzpomínkou, sežranou vlnatkami.

PS A letos v zimě, když jsem byl v nemocnici, mi někdo zprivatizoval i mé kaktusy za sklepa, kde jsem je zimoval, a které jsem pěstoval kolem 50 let a bohatě kvetly. Takže jsem poněkud zatrpkl k pěstování rostlin. V Praze 3.4.2016

                                                                                                        Jarda